PERSONALIZOVANI MEDICINSKI FITNESS

ZONA ZDRAVLJA By Dr Feelgood

Uskršnji post – Kako pravilno postiti i zdrave zamene za mrsne namirnice

posna-jela-za-uskrsnji-post

Tabela sadržaja

Da li se pripremate za najstroži i najduži pravoslavni post ove godine, Uskršnji post? Pitate se kako da uprkos strogim pravilima ovog posta očuvate zdrave navike i hranite se ispravno? Na pravom ste mestu!

U pravoslavnoj veri, post predstavlja ključan period samopreispitivanja, duhovne čistoće i odricanja. Vaskršnji post, kao najduži i najstrožiji među njima, spada u one koje vernici teže da ispoštuju. 

Kada počinje Uskršnji post 2024. godine?  Kako se posti Uskršnji post?

Uskršnji post 2024. godine trajaće od 18. marta do 4. maja. Ako se pitate koliko traje Uskršnji post, odgovor je čak 7 nedelja ili 48 dana, što za mnoge predstavlja svojevrstan izazov.

Da li znate kako pravilno postiti Vaskršnji post, koja su to pravila kojih se morate pridržavati?

Tradicija Pravoslavne crkve nalaže da se tokom ovog perioda odričete mesa, mlečnih proizvoda i jaja, kao i da se posvetite molitvi, duhovnom pročišćenju i oslobodite grešnih misli. 

Hrana se priprema na vodi, dok je ulje i vino dozvoljeno vikendom i na određene praznike. Takođe, riba za Uskršnji post  nalazi svoje mesto na trpezi samo za praznike Blagovesti (7. aprila) i Cveti (28. aprila).

Post nije samo verska praksa, već može biti i put ka zdravijem životu. Uključivanjem velikog broja nutritivno bogatih namirnica, post može poslužiti kao period detoksikacije i revitalizacije tela. 

Zdrava ishrana tokom posta ne znači samo izostavljanje određenih namirnica, već i pametan izbor onoga što konzumiramo. Kako zima i početak proleća većini ljudi donosi izazove poput oslabljenjog imuniteta, ključno je osigurati dovoljan unos hranljivih materija koje će podržati telo, dati mu potrebnu energiju, a pritom održati ili izgubiti višak kilograma zdravo i brzo.

Isto tako, pogrešan pristup postu može dovesti do neželjenih posledica. Ako se post shvati samo kao vreme izbegavanja “mrsne” hrane, bez promišljenog uključivanja raznovrsnih i hranljivih namirnica, može doći do toga da ne unosite dovoljne količine vitamina i minerala neophodnih vašem organizmu. Jednolična ishrana koja je siromašna proteinima, vitaminima i mineralima, , preterano oslanjanje na krompir, pirinač, beli hleb, može uzrokovati negativne posledice za organizam. Tako se mogu javiti pojačan umor, vrtoglavica, anemija, gubitak koncentracija, pa čak i depresija.

Ako želite da pristupite postu na pravi način, primenite nekoliko principa zdrave ishrane koji će vam ovaj put olakšati i učiniti da vaše fizičko i mentalno zdravlje ostane netaknuto! Post, dakle, može biti iskorišćen kao prilika ne samo za duhovno, već i za fizičko prečišćavanje i obnavljanje, čime se doprinosi sveukupnom blagostanju i kvalitetu života.

Uskršnji post jelovnik – Koje namirnice možemo jesti tokom posta? Zašto su one zdrave?

Ključ leži u balansiranom izboru namirnica za vaš jelovnik za Uskršnji post – bogatim biljnim proteinima, vitaminima i mineralima. Uključivanje raznovrsnog povrća, voća, integralnih žitarica, mahunarki, orašastih plodova i semenki, ne samo da će zadovoljiti nutritivne potrebe, već će i obogatiti vašu trpezu novim ukusima.

Žitarice za unos složenih ugljenih hidrata

Žitarice su temelj dobro izbalansirane ishrane kada je u pitanju vaš jelovnik za uskršnji post, bogate složenim ugljenim hidratima, vitaminima grupe B, mineralima i dijetetskim vlaknima, neophodnim za održavanje energije i dobrog zdravlja tokom celog dana.

Kako da ih unosite? Odabirom celog zrna žitarica poput ovsa, heljde, prosa, integralnog pšeničnog, ječma, spelte, kao i pseudožitarica poput kinoe i amaranta, obezbeđujete telu kompletnu “podršku”. Bogate proteinima, ove žitarice predstavljaju odličan izbor za doručak. Dodavanjem meda, cimeta, orašastih plodova, suvog voća, semena susama, bundeve, suncokreta, kao i malo maslinovog ili lanenog ulja, napravićete obrok koji je nutritivno bogat i idealan za početak dana.

Savet: Izbegavajte beli hleb i proizvode od belog brašna poput testa i keksa tokom posta, kako biste izbegli neželjeno gojenje tokom ovog perioda.

Kalcijum tokom posta unosite iz biljnih izvora

Kao što znate, kalcijum je ključan za zdravlje kostiju,  a uobičajeno ga najviše unosimo kroz mleko i mlečne proizvode. Međutim, tokom posta, kada su mlečni proizvodi zabranjeni, važno je da pronađemo alternativne izvore kalcijuma.

Koji su najbolji izvori kalcijuma? Susam, suve smokve, leblebije, beli pasulj, pomorandže, bademi, kao i ribe poput sardina, tunjevine i lososa su odlični izvori kalcijuma. Takođe, tamnozeleno lisnato povrće, brokoli, ovsene pahuljice, tofu i sojino mleko mogu biti odlični biljni izvori kalcijuma.

Bonus savet: Tržište je bogato biljnim mlekom, ono može biti odlična alternativa mlečnim proizvodima. Pri izboru obratite pažnju na one bez dodatog šećera i veštačkih poboljšivača ukusa. Pored toga, ako želite da probate nešto novo, kod kuće sami možete napraviti biljno mleko po veoma jednostavnim receptima koje ćete lako pronaći na internetu. Tako ćete biti sigurni da je “mleko” koje dobijete potpuno zdravo i prirodno.

Mahunasto povrće kao zamena za meso 

Za Uskršnji post jelovnik nije lako osmisliti, jer na njemu se ne može naći meso. Uz pomoć mesa kojeg unosimo najveće količine proteina dnevno, važno je pronaći kvalitetnu zamenu koje će zadovoljiti te dnevne potrebe. Mahunasto povrće i pečurke predstavljaju idealne zamene, bogate proteinima, vlaknima i neophodnim nutrijentima.

Zašto su bitni? Pasulj, bob, sočivo, grašak, leblebije i soja, kao i različite vrste pečuraka, mogu poslužiti kao osnova za raznovrsne i hranljive obroke. Osim što su bogati proteinima, ove namirnice sadrže i važne vitamine i minerale, koji doprinose vašem ukupnom zdravlju.Uključivanjem mahunastog povrća u svakodnevne obroke, osiguravate dovoljan unos proteina, koji su ključni za održavanje mišićne mase i opšteg zdravlja.

Savet: Kombinujte mahunasto povrće sa raznovrsnim svežim ili kuvanim povrćem kako biste uneli sve neophodne hranljive materije. Budite oprezni sa količinom skrobnog povrća kao što je krompir, kako biste izbegli nepoželjno povećanje telesne mase.

Voće kao zdrav izvor šećera i vitamina

Ljubitelj ste slatkiša i ne znate kako da zadovoljite svoju potrebu za šećerom? Ako ne želite da tokom posta unosite velike količine štetnih šećera i naškodite svom zdravlju, treba da izbegavate grickalice i slatkiše, a da fokus stavite na sveže voće. Voće je nezamenjiv deo uravnotežene ishrane, posebno tokom posta, kada je potreban dodatni unos vitamina, antioksidanasa i minerala.

Zašto ga uvrstiti u jelovnik za Uskršnji post? Raznovrsno voće obezbeđuje širok spektar nutrijenata koji doprinose zdravlju, jačanju imunog sistema i dobrom raspoloženju. Sveže voće je bogato prirodnim šećerima, vlaknima i vodi koja se u njemu nalazi, što ga čini idealnim izborom za zdravu užinu ili desert.

Savet: Iako su suvo i orašasto voće korisni izvori energije i nutrijenata, oni sadrže mnogo kalorija, zato ograničite njihov unos. Pored toga, izbegavajte džemove, marmelade i kandirano voće zbog visoke koncentracije šećera.Naravno, kao i sa svim namirnicama i sa voćem možete preterati. Neka vaš dnevni unos ne prelazi 550g dnevno!

Zdrave masti – izvor energije i termoregulacije

Jedan od temelja zdrave ishrane tokom Uskršnjeg posta jeste pravilna konzumacija zdravih masti. Hladno ceđena ulja poput maslinovog, ulja od koštica grožđa, lanenog i bundevinog ulja predstavljaju izvanredne izvore zdravih masti.

Koji su benefiti zdravih masti za organizam?  Zdrave masti su važne jer nam daju energiju, pomažu telu da održava redovnu temperaturu i omogućavaju da pravilno iskoristimo vitamine koje unosimo uz pomoć njih.

Koristeći već navedena ulja kao preliv za salate ili variva, ne samo da obogaćujete svoje obroke zdravim mastima već i poboljšavate apsorpciju esencijalnih vitamina A, D, E i K, koji su ključni za održavanje zdravlja kože, vida, imunološkog sistema i kostiju.

Savet: Umerenost je ključna kada je u pitanju unos masti kako bismo izbegli problem nesvesnog prejedanja i uneli više kalorija nego što je potrebno. Pored ulja, orašasti plodovi, riba i semenke kao što su seme lana, bundeve i sirovog suncokreta, kao i masline i avokado, odlični su izvori zdravih masti. Ove namirnice treba da uvrstite u vašu ishranu tokom posta kako biste iskoristili njihove nutritivne prednosti, ali naravno bez preterivanja.

Riba za uskršnji post kao važan izvor proteina i zdravih masti

riba-za-uskrsnji-post

Kao što smo već rekli, riba za uskršnji post je dozvoljena samo tokom dva velika praznika koja se obeležavaju za ovo vreme. Baš zbog toga nemojte propustiti ovu priliku da je tada uvrstite u jelovnik za uskršnji post. Kao bogat izvor proteina, vitamina B12, cinka i esencijalnih masnih kiselina, poput omega-3, riba je ključna za podršku metabolizmu, imunološkom i kardiovaskularnom sistemu. 

Najzdravije opcije kada je u pitanju riba su skuša, pastrmka, oslić ili losos. Ako želite da ovaj obrok bude što zdraviji, nemojte je pržiti u dubokom ulju ili masti, pronađite recepte koji podrazumevaju zdraviji način pripreme ribe, kako biste sačuvali sva njena pozitivna svojstva.

Kroz ovaj vodič, trudili smo se da vam približimo kako Vaskršnji post možete na zdrav način ispoštovati. Razumemo, međutim, da u današnjem ubrzanom načinu života, pronalaženje vremena i inspiracije za planiranje svakodnevnih obroka može predstavljati izazov.

Besplatan posni jelovnik:

Za sve vas koji želite da se hranite zdravo i izbalansirano tokom Uskršnjeg posta, ali se suočavate sa nedostatkom vremena ili ideja, imamo rešenje.

Prijavite se na naš newsletter i dobićete besplatan posni jelovnik koji smo pažljivo osmislili kako bismo vam olakšali ovaj period. Naš jelovnik osigurava da vaši obroci budu ukusni i zdravi, a trpeza manje jednolična.

Posni-Jelovnik-Zona-Zdravlja

Ne dozvolite da nedostatak vremena ili ideja utiče na vašu odluku da se hranite zdravo. Prijavite se odmah i osigurajte da vaša trpeza tokom Uskršnjeg posta bude puna nutritivno bogatih, ukusnih i izbalansiranih obroka koji će podržati vaše zdravlje i pomoći da održite ili smanjite višak kilograma!

Ostali saveti: