Trudnoća je jedno od najlepših razdoblja u životu svake žene, ali ona dolazi sa svojim izazovima i odgovornostima. Ovaj period može biti posebno izazovan za majke koje se sureću sa viškom kilograma pre i tokom trudnoće, koje muči pitanje kako smršati u trudnoći. Pravilan pristup ishrani i telesnoj težini nije samo pitanje estetike, već je i ključan za zdravlje i dobrobit majke i bebe.
Pre nego što se pozabavimo temom kako smršati u trudnoći i najboljim rešenjem, hajde da vidimo šta se to podrazumeva pod izbalansiranim gojenjem tokom trudnoće.
Prema stručnjacima, idealno je da trudnica ne dobije više od 15 kilograma tokom celog perioda trudnoće. Naravno, svaka žena je individua za sebe i u zavisnosti od početne telesne mase, konstitucije i životnih navika, određena odstupanja su moguća.
Postoji jedna “formula” kojom se mnogi koriste, kako bi odredili poželjan opseg kretanja kilograma tokom trudnoće, uzimajući u obzir nivo vaše uhranjenosti.
Dakle, u obzir se uzima BMI odnosno indeks telesne mase, koji će vam ukazati na to koliko kilograma se možete ugojiti tokom trudnoće, a da to bude zdravo za vas i bebu.
Da pojasnimo, BMI je mera koja se koristi za ocenu uhranjenosti osobe i izračunava se deljenjem telesne mase (u kilogramima) sa kvadratom visine (u metrima).
Kada izračunate svoj BMI, možete da upotrebite sledeću tablicu za određivanje preporučenog povećanja telesne mase tokom trudnoće:
- Neuhranjenost (BMI < 19,8): Preporučuje se dobijanje između 12,5 i 18 kg.
- Normalna telesna masa (BMI 19,8 – 25): Preporučuje se dobijanje između 11,5 i 16 kg.
- Prekomerna telesna masa (BMI 26 – 29): Preporučuje se dobijanje između 7 i 11,5 kg.
- Gojaznost (BMI > 29): Preporuka je da se ugojite maksimalno 7 kg.
Ovo su samo smernice i važno je da se konsultujete sa profesionalcima kako biste dobile individualne savete, koji najbolje odgovaraju vašem zdravstvenom stanju i potrebama tokom trudnoće.
Da li gojaznost utiče na trudnoću, zdravlje majke i bebe?
Sigurni smo da ste se nekada zapitale da li gojaznost može uticati na vaše zdravlje, tok trudnoće i bebu? Nažalost, odgovor je vrlo jasan- može!
Gojaznost može dovesti do brojnih komplikacija, uključujući gestacijski dijabetes, povišen krvni pritisak, proširene vene, anemiju, povišen holesterol, teži porodjaj, gde može doći čak i do carskog reza.
Sve to ne samo da utiče na zdravlje majke već povećava i rizike za bebu, uključujući veću telesnu masu pri rođenju i potencijalne komplikacije. Pored toga, vaše dete može imati predispozicije za probleme i oboljenja kasnije u životu, kao što su gojaznost,dijabetes i srčana oboljenja.
Znamo da nije prijatno čuti ove podatke, ali je neophodno imati ih na umu kao vrstu motivacije da uradite ono što je u vašoj moći da rizik od komplikacija snizite, a u svojoj trudnoći uživate bez brige.
Mršavljenje tokom trudnoće: Mit ili realnost?
Tokom trudnoće svaka žena će bar nekoliko puta čuti rečenicu da mora više da jede, međutim, da li je to stvarno tako? Pitate se možda da li i kako smršati u trudnoći? Koliko je to bezbedno za mene i bebu?
Iako se mršavljenje tokom trudnoće često smatra tabu temom, ono je moguće i može biti potpuno bezbedno, pod uslovom da ovoj temi pristupite ozbiljno i da ceo proces teče pod nadzorom stručnjaka.
Slično kao i kod problema kako smršati nakon porodjaja, ključno je da izbegavate rigorozne dijete, oštre restrikcije u ishrani i pronalađete izbalansirani način ishrane koji odgovara vašim potrebama i stanju.
Ovo je posebno važno za žene koje su već imale višak kilograma pre trudnoće- konsultacije sa lekarom ili nutricionistom su neophodne pre bilo kakvih promena u ishrani.
Zanimljivo je da genetika igra važnu ulogu u predispoziciji za gojaznost, ali su u velikoj meri i stil života, prehrambene navike i fizička aktivnost bitni faktori koje je moguće kontrolisati i prilagoditi kako biste svoje stanje popravile i došle do pozitivnog ishoda.
6 KLJUČNIH TRIKOVA- KAKO SMRŠATI U TRUDNOĆI ZDRAVO I BEZBEDNO?
Nakon što smo se upoznali sa izazovima koje gojaznost može predstavljati tokom trudnoće, kao i sa važnošću održavanja zdrave telesne mase, vreme je da se fokusiramo na praktične korake.
Kako bismo vam olakšali ovaj put, predstavljamo vam 6 ključnih saveta koji će vam pomoći da na bezbedan i zdrav način upravljate svojom telesnom težinom tokom ovog posebnog perioda.
Izbegavajte “prazne” kalorije i nezdravu hranu
Jedan od ključnih koraka ka zdravom mršavljenju tokom trudnoće je izbegavanje hrane koja sadrži tzv. “prazne” kalorije. Ovo uključuje slatkiše, grickalice, gazirane sokove i industrijski prerađenu hranu.
Osim što ne pružaju vašem telu potrebne hranljive materije, ove namirnice mogu poremetiti prirodni balans vašeg organizma, usporiti metabolizam i doprineti gomilanju masnih naslaga.
Kao zdrave alternative, preporučujemo sveže ceđene sokove, voće, orašaste plodove i druge slične zdrave grickalice. Ove zamene ne samo da će zadovoljiti vaše potrebe za grickanjem već će vam i pružiti esencijalne vitamine, minerale i druge hranljive materije koje su ključne za održavanje vašeg zdravlja i dobrobiti vaše bebe tokom trudnoće.
Birajte hranu bogatu zdravim mastima, složenim ugljenim hidratima i proteinima
Jako je bitno da pravilno izbalansirate unos zdravih masti, složenih ugljenih hidrata i proteina. Ove hranljive materije su esencijalne za dobijanje potrebne energije, pravilan razvoj vaše bebe, kao i za održavanje vašeg zdravlja.
Počnite dan bogatim doručkom koji uključuje sve tri grupe hranljivih materija: čaša kiselog mleka ili jogurta sa semenkama, zatim integralni hleb i pileća prsa uz namaz i tome dodajte sveže sezonsko povrće.
Za ručak, prednost dajte kuvanom, dinstanom ili grilovanom povrću u kombinaciji sa crvenim ili belim mesom i salatom, dok bi večera trebala biti lagana.
Važno je, takođe, povećati unos proteina, ne samo zbog razvoja bebinog mozga i nervnog sistema, već i zato što proteini doprinose osećaju sitosti, što može pomoći u kontroli telesne težine.
Ne izbacujte omiljenu hranu, samo smanjite količinu
Kako smršati u trudnoći kada svakog dana sanjate o vašem omiljenom kolaču ili testenini? Ne brinite, nije potrebno da potpuno izbacite omiljene namirnice poput hleba, testenina ili čokolade iz vaše ishrane. Umesto toga, smanjite njihovu količinu.
Ako osetite jaku želju za nečim što obično izbegavate, poput parčeta torte ili čokolade, dozvolite sebi malo uživanja. Potpuno suzdržavanje može pojačati želju i dovesti do prekomernog unosa kalorija kasnije.
Užina je ključna
U trudnoći, užina može biti veoma važna, posebno ako imate mučnine ili vam varenje nije idealno. Manji i češći obroci mogu vas držati sitim i osigurati da dobijate potrebne hranjive materije. Zdrave opcije za užinu uključuju voće, sveže ceđene sokove, domaći voćni jogurt, integralne krekere ili orašaste plodove.
Ograničite unos kalorija mudro
Sigurno ste čule famoznu rečenicu “sada jedeš za dvoje”, ali da li je to zapravo tako? Za većinu trudnica, dnevne kalorijske potrebe ne povećavaju se u prvom tromesečju, dok je u drugom i trećem potrebano da unesete između 300 i 500 kalorija dnevno. U idealnim slučajevima to ne znači povećanje i dupliranje porcija, već umeren dodatak zdravih kalorija za podršku rasta i razvoja bebe.
Umerenost je ključna u svim aspektima ishrane tokom trudnoće. Izbegavajte preteranu upotrebu ulja, soli i začina. Uključite više voća, povrća, žitarica, mahunarki, orašastih plodova i semenki u svoju ishranu. Jaja, mleko, mlečni proizvodi, meso i riba treba da budu deo vaše ishrane, ali moraju biti dobro termički obrađeni kako biste izbegle potencijalne infekcije koje mogu uticati na vas i vašu bebu.
Lagane vežbe
Redovna fizička aktivnost je ključna za održavanje zdravlja i forme tokom trudnoće, pa čak i za olakšavanje procesa porođaja. Ako vam je trudnoća uredna, lagane šetnje, vežbe za trudnice, joga, meditacija ili plivanje mogu biti odličan izbor za vas, naravno uz odobrenje vašeg doktora.
Mnoge trudnice se plaše vežbanja misleći da bi moglo štetiti bebi, ali stručnjaci potvrđuju da je umerena aktivnost ne samo bezbedna, već i preporučljiva. Aktivne trudnice često imaju brži i lakši porođaj, što je ogroman benefit.
Zona Zdravlja – Kako možemo pomoći trudnicama?
Nakon što smo prošli kroz ključne savete koji vam mogu pomoći da odgonetnete odgovor na pitanje kako smršati u trudnoći, možda se pitate kako sve te savete primeniti u praksi, a da to bude sigurno, efikasno i prilagođeno upravo vama i vašim potrebama uz potpun nadzor zdravstvenih stručnjaka.
Zona Zdravlja je prvi i jedini ONLINE personalizovani medicinski fitnes program, dizajniran da vam pruži sve potrebne alate za sigurno mršavljenje i održavanje forme, udobno iz vašeg doma. Sa mesečnom pretplatom od samo 4.999 din, dobijate pristup:
- Spinning biciklu,
- Opremi za vežbanje,
- Tablet uređaju,
- Pametnom satu,
- Personalizovanom planu ishrane,
- Podršci našeg tima 24/7.
Svi treninzi su vođeni i precizno prilagođeni potrebama svake trudnice, obezbeđujući individualni plan treninga i ishrane. Sve radite pod nadzorom stručnjaka, uključujući lekare i profesionalce u oblasti fitnesa, koji će osigurati da je program u potpunosti prilagođen vašem trenutnom stanju, potrebama i ciljevima mršavljenja tokom trudnoće.
Zahvaljujući dnevnom praćenju napretka i nedeljnom izveštavanju, možete biti sigurni da ste na pravom putu, uz maksimalnu bezbednost i efikasnost. Zona Zdravlja pruža jedinstvenu priliku da na zdrav i siguran način upravljate svojom telesnom težinom tokom trudnoće.
Prepustite se stručnjacima, uživajte u svakom trenutku svoje trudnoće i učinite prvi korak ka zdravijem i aktivnijem životu. Učinite to za vas i vašu bebu.